
Napriek rastúcej popularite v posledných rokoch, influencer marketing nie je až tak novým konceptom, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Celebrity, prominenti, politici, členovia kráľovskej rodiny a iné významné osobnosti podporujú rôzne značky od nepamäti, či už nárokujúc si na odmenu, alebo len pre ich obľubu danej značky. Nemusí ísť však len o známe tváre. Veď skoro každému sa už asi stalo, že pri scrollovaní Instagramu ste narazili na niečo, čo sa vám tak zapáčilo, že ste si povedali, že to musíte mať aj napriek tomu, že daného influencera nepoznáte. Jednoducho dni kedy sa používali na propagáciu len známe osobnosti sú dávno preč. Nová vlna influencer marketingu prináša celkom „normálnych“, no talentovaných tvorcov, ktorí si budujú svoje meno na rôznych platformách sociálnych sietí. A tu nastáva otázka, ako si vyberiem toho správneho influencera?
Predtým než začnete hľadať, zistite čo hľadáte

Pred začatím výberu influencera si nájdite čas na preskúmanie poslania a hodnôt vašej firmy alebo organizácie. Zapíšte si hodnoty, ktoré sú pre váš brand najdôležitejšie, a ako by sa mali prejavovať v obsahu na sociálnych sieťach. Práve tieto hodnoty by mali byť okrem iného základ pri výbere.
Micro alebo Macro influencer?
Síce by sa mohlo zdať, že rozdiel je tu iba v cene, ktorú za influencera zaplatíte a počte followerov, ktorými influencer disponuje, ale nie je to úplná pravda. Veľké spoločnosti sa rozhodujú pre macro a mega influencerov hlavne kvôli ich dosahu. Takýto influenceri majú zvyčajne od 50 tisíc až do 1 milióna sledovateľov. Výhodné je si vybrať macro influencera hlavne vtedy, ak potrebujete svoje produkty, služby alebo značku odkomunikovať veľkej a rôznorodej skupine ľudí. Macro influenceri sú skvelí pri zvyšovaní povedomia o vašej značke (brand awareness), produktoch a službách. Spoluprácu s nimi môžete využiť taktiež na zvýšenia počtu followerov a engagement ratu na vašom účte, vytváranie rôznych súťaží a vytvorenie promo kódov na zvýšenie predaja vašich produktov a služieb. Micro influenceri na druhú stranu majú oveľa bližšie k svojím sledovateľom, ktorých je zvyčajne do 50 tisíc. Ich publikum je väčšinou skupina ľudí s rovnakými alebo podobnými záujmami, vďaka čomu môže zacieliť podľa predmetu vášho podnikania. Nano a Macro Influenceri disponujú veľkou aktivitou svojich fanúšikov (veľa „likeov“ a komentárov), vďaka čomu majú veľký engagement rate, ktorý by mal byť pre firmy jedným z hlavných ukazovateľov kvality influencera a jeho publika. Nano a Micro influenceri sú pre svoje publikum veľmi dôveryhodnými recenzentmi značiek, ktoré si obľúbili, a práve preto ich autentickým hodnoteniam ich followeri dôverujú.
Zmysluplný obsah

Dôležitým aspektom výberu influencera je posúdiť obsah, ktorý tvorí a zdeľa. Prejdite si obsah influencerov, ktorí vás zaujali na všetkých sociálnych sieťach, kde daný influencer tvorí. Cítite sa komfortne pri predstave, že by vaša značka bola spojená s takýmto typom obsahu? Podnecuje tento obsah konverzáciu medzi ľuďmi? Odpovedá influencer na tieto podnety? Ak ste odpovedali na tieto otázky pozitívne, tak ste na dobrej ceste nájsť toho správneho influencera. Nielen obsah influencera by sa mal zhodovať s hodnotami vašej značky, ale tiež samotný influencer by mal mať blízko k týmto hodnotám, ktoré tak isto zdieľa so svojím publikom.
Napr. ak by ste predávali športové potreby, tak by pre vás zrejme nebolo zaujímavé ani efektívne, keby váš produkt propaguje influencer, ktorý nešportuje alebo má k takejto aktivite ďaleko.
Relevantné publikum

Cieľom spolupráce by malo byť rozširovanie vašej spotrebiteľskej základne, preto je zrejmé, že výber influencera by mal byť podmienený aj jeho publikom.To by malo mať spoločné záujmy, vek, pohlavie a krajinu pôvodu vášho cieľového publika. Ako ale odhaliť, či publikum vybraného influecera je pre vás to správne? Odpoveď sú štatistiky. Nebojte sa a vypýtajte si pred spoluprácou od influncera štatistiky ako vekové zloženie, pohlavie, zapojenosť a iné. Taktiež sa nebojte spýtať na záujmy publika. Veď kto by mal lepšie poznať svoje publikum ako samotný influencer?
Spolupráca s agentúrou

Verte či nie, celý proces hľadania toho správneho influcera nie je vôbec jednoduchý a môže byť časovo aj finančne náročný. Outsorcing je momentálne pre väčšinu firiem zdroj šetrenia nákladov, a ak nemáte vlastné kapacity odporúčam ho využiť aj pri influencer marketingu. Agentúry ako Influency vám vedia poradiť a na základe svojho know-how, rozsiahlej databázy, a zazmluvnených influencerov pomôcť vybrať toho najrelevantnejšieho influencera pre váš biznis.